SBH21-NBPN-D22-ST-BK
DigiKey Part Number
S9025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBH21-NBPN-D22-ST-BK
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 44 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBH21-NBPN-D22-ST-BK Models
Category
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Keying Slot
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
6mm, 7mm, 7.05mm, 10.45mm, 14.35mm