PBC23SGBN
DigiKey Part Number
S1321E-23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC23SGBN
Description
CONN HEADER R/A 23POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 23 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 52
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 2595
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 77
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM