ST1L05CPU33R
DigiKey Part Number
497-10617-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10617-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10617-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST1L05CPU33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.3A 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3A 6-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST1L05CPU33R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
650 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.3A