BAT30KFILM
DigiKey Part Number
497-5552-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-5552-1-ND - Cut Tape (CT)
497-5552-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAT30KFILM
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 300MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 300mA Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAT30KFILM Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
22pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOD-523
Current - Average Rectified (Io)
300mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 300 mA