1.5KE440CA
DigiKey Part Number
497-12742-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12742-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE440CA
Description
TVS DIODE 376VWM 602VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
602V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE440CA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
180pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
376V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
418V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
602V