SS-12600-003
DigiKey Part Number
380-SS-12600-003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-12600-003
Description
M5 A-CODE SOCKET SOLDER TYPE FOR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
4
Shielding
Shell Size - Insert
M5-4
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
60V
Termination
Solder Cup
Cable Opening
0.150" (3.80mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C