SHV12-1A85-78D3K
DigiKey Part Number
374-1408-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHV12-1A85-78D3K
Description
RELAY REED SPST 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.8 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1.1 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
0.1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Contact Rating (Current)
1 A
Contact Material
Rhodium (Rh)
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Resistance
500 Ohms
Coil Current
24 mA