RNCS1206BKE1M00
DigiKey Part Number
RNCS1206BKE1M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
RNCS1206BKE1M00CT-ND - Cut Tape (CT)
RNCS1206BKE1M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS1206BKE1M00
Description
RES 1M OHM 0.1% 1/8W 1206
Detailed Description
1 MOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS1206BKE1M00 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)