RNCS1206BKE1K00
DigiKey Part Number
RNCS1206BKE1K00TR-ND - Tape & Reel (TR)
RNCS1206BKE1K00CT-ND - Cut Tape (CT)
RNCS1206BKE1K00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS1206BKE1K00
Description
RES 1K OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCS1206BKE1K00 Models
Category
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)