RNCP1206FTD10K0
DigiKey Part Number
RNCP1206FTD10K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RNCP1206FTD10K0CT-ND - Cut Tape (CT)
RNCP1206FTD10K0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCP1206FTD10K0
Description
RES 10K OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
EDA/CAD Models
RNCP1206FTD10K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.65mm)