RNCF1206BTE226K
DigiKey Part Number
738-RNCF1206BTE226KTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCF1206BTE226KCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCF1206BTE226KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206BTE226K
Description
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/3W 1206
Detailed Description
226 kOhms ±0.1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF1206BTE226K Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)