RNCA0603DTE54K9 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for RNCA0603DTE54K9 is not available
RNCA0603DTE54K9
DigiKey Part Number
738-RNCA0603DTE54K9TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCA0603DTE54K9
Description
RES, AUTO, 0603, 54.9 KOHM, 0.5%
Detailed Description
54.9 Ohms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCA0603DTE54K9 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)