RMCF0402FT14R3
DigiKey Part Number
738-RMCF0402FT14R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF0402FT14R3CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF0402FT14R3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0402FT14R3
Description
RES 14.3 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
14.3 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0402FT14R3 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)