RMCA0201FT215K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
New at DigiKey
215 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCA0201FT215K
DigiKey Part Number
738-RMCA0201FT215K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0201FT215K
Description
RES, 0201, 215 KOHM, 1%, 0.05W,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCA0201FT215K Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)