RGC0805FTC51R1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for RGC0805FTC51R1 is not available
RGC0805FTC51R1
DigiKey Part Number
738-RGC0805FTC51R1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0805FTC51R1
Description
RES, 0805, 51.1 OHM, 1%, 50 PPM,
Detailed Description
51.1 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Datasheet
EDA/CAD Models
RGC0805FTC51R1 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)