RGC0805FTC3K16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
3.16 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
RGC0805FTC3K16
DigiKey Part Number
RGC0805FTC3K16-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0805FTC3K16
Description
RES 3.16K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0805FTC3K16 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)