Image for RGC0805DTD51K1 is not available
RGC0805DTD51K1
DigiKey Part Number
738-RGC0805DTD51K1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0805DTD51K1
Description
RES, 0805, 51.1 KOHM, 0.5%, 100
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51.1 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RGC0805DTD51K1 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)