NKAL10FB10R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 167
Datasheet
10 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL10FB10R0
DigiKey Part Number
738-NKAL10FB10R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL10FB10R0
Description
10, 1%, BULK, 10 OHMIC VALUE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKAL10FB10R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Power (Watts)
10W