MG1FB1M50
DigiKey Part Number
738-MG1FB1M50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG1FB1M50
Description
RES 1.5M OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 MOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MG1FB1M50 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.453" L (4.00mm x 11.50mm)