CV150K05T is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
240 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
CV150K05T
DigiKey Part Number
738-CV150K05T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV150K05T
Description
VARISTOR 240V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
400 A
Capacitance @ Frequency
130 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V