OXY-LC-V100-455
DigiKey Part Number
1921-OXY-LC-V100-455-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OXY-LC-V100-455
Description
SENSOR OXYGEN 0-10V OUTPUT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Oxygen (O2) Sensor 0 V ~ 10 V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OXY-LC-V100-455 Models
Category
Accuracy
±0.5%
Manufacturer
SST Sensing Ltd.
Output
0 V ~ 10 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Part Status
Active
Voltage - Supply
20V ~ 28V
Type
Oxygen (O2)
Current - Supply
600mA
Oxygen Range
260 mbar ~ 1.26 bar