TU425S48E
DigiKey Part Number
271-2846-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TU425S48E
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
DC Input Capable, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
6.20" L x 3.30" W x 1.62" H (157.4mm x 83.8mm x 41.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5.9 A