TU425S24EF (secondary)
TU425S24EF
TU425S24EF
TU425S24EF
DigiKey Part Number
271-TU425S24EF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TU425S24EF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 403W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
6.20" L x 3.30" W x 1.62" H (157.5mm x 83.8mm x 41.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
16.8 A