TU425S24E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
TU425 SERIES
TU425S24E
DigiKey Part Number
271-2845-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TU425S24E
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.20" L x 3.30" W x 1.62" H (157.4mm x 83.8mm x 41.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
11.9 A