TF3000A12K
DigiKey Part Number
271-3022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF3000A12K
Description
AC/DC CONVERTER 12V 2400W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 100 ~ 240 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
11.02" L x 6.69" W x 2.52" H (279.9mm x 170.0mm x 64.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output 1
200 A