TE20A4803F01
DigiKey Part Number
271-2914-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE20A4803F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 20 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.31" L x 1.85" W x 1.22" H (84.0mm x 47.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CE, CSA, UL
Current - Output (Max)
420mA
Weight
0.243 lb (110.22 g)
Power (Watts)
20 W