TE20A4803B01 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
48V 20 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input
TE Series AC/DC External Power Supplies
TE20A4803B01
DigiKey Part Number
271-2913-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE20A4803B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.31" L x 1.85" W x 1.50" H (84.0mm x 47.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CE, DEMKO, UL
Current - Output (Max)
420mA
Weight
0.243 lb (110.22 g)
Power (Watts)
20 W