ME90A1803F01
DigiKey Part Number
271-2980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME90A1803F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Detailed Description
18V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
45.3" (1.15m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
5.90" L x 2.58" W x 1.34" H (150.5mm x 65.5mm x 34.0mm)
Voltage - Output
18V
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
90 W