ME90A1503Q01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
15V 90 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
ME90 Series 90 W AC/DC External Power Supply
ME90A1503Q01
DigiKey Part Number
ME90A1503Q01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME90A1503Q01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C18
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.91" L x 2.58" W x 1.34" H (150.0mm x 65.5mm x 34.0mm)
Voltage - Output
15V
Current - Output (Max)
6A
Base Product Number
Power (Watts)
90 W