ME60A4803F01
DigiKey Part Number
271-2896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME60A4803F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 65W
Detailed Description
48V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
45.3" (1.15m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
1.35A
Base Product Number
Power (Watts)
65 W