ME60A1803F01
DigiKey Part Number
271-2894-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME60A1803F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W
Detailed Description
18V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
45.3" (1.15m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)
Voltage - Output
18V
Current - Output (Max)
3.3A
Base Product Number
Power (Watts)
60 W