ME40A2403F01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 256
Datasheet
Parametric Equivalent
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 0
24V 41 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
ME40A2403F01
DigiKey Part Number
271-2890-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME40A2403F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 41W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
57" (1.45m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, DEMKO, UL
Current - Output (Max)
1.7A
Base Product Number
Power (Watts)
41 W