MB120S24K01 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 52
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 799
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
MB120 Series 120 W AC/DC Power Supply
MB120S24K01
DigiKey Part Number
271-2986-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MB120S24K01
Description
AC/DC CONVERTER 24V 98W
Customer Reference
Detailed Description
Voltage - Isolation
4000 V
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
4.1 A