MB120S12K01
DigiKey Part Number
271-2983-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MB120S12K01
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4000 V
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
8.3 A