LE150S48VN
DigiKey Part Number
2266-LE150S48VN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LE150S48VN
Description
LED DRIVER CV AC/DC 48V 3.13A
Customer Reference
Detailed Description
3.13A 48V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
3.13A
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Power (Watts)
150 W
Series
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Bulk
Ratings
IP67
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
93%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
8.90" L x 2.66" W x 1.57" H (226.0mm x 67.5mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, EN, UL
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
3.3 lbs (1.5 kg)
Voltage - Output
48V