GU300S56K
DigiKey Part Number
271-GU300S56K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GU300S56K
Description
AC/DC CONVERTER 56V 184W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, D-Mark
Voltage - Output 1
56V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
3.3 A