CINT1175A5606K01
DigiKey Part Number
271-2801-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CINT1175A5606K01
Description
AC/DC CONVERTER 56V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 100 ~ 240 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Last Time Buy
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1
56V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
2.1 A