SI3406FB12V2-KIT
DigiKey Part Number
863-SI3406FB12V2-KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI3406FB12V2-KIT
Description
EVAL BOARD FOR SI3406
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Si3406 - 1 Isolated Output Special Purpose DC/DC, Power Over Ethernet Evaluation Board
Category
Voltage - Output
12V
Manufacturer
Skyworks Solutions Inc.
Current - Output
450mA
Packaging
Box
Voltage - Input
37V ~ 57V
Part Status
Active
Regulator Topology
Flyback
Main Purpose
Special Purpose DC/DC, Power Over Ethernet
Frequency - Switching
123kHz
Outputs and Type
1 Isolated Output
Contents
Board(s)
Power - Output
7W