550CG11M2896DG is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
11.2896 MHz VCXO CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
550CG11M2896DG
DigiKey Part Number
550CG11M2896DG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
550CG11M2896DG
Description
XTAL OSC VCXO 11.2896MHZ CMOS
Detailed Description
Category
Frequency Stability
±20ppm
Mfr
Absolute Pull Range (APR)
±375ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
98mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Output
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
75mA
Voltage - Supply
3.3V