SIT8924BE-33-33E-50.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8924BE-33-33E-50.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8924BE-33-33E-50.000000
Description
MEMS OSC XO 50.000000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
50 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±50ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Current - Supply (Max)
4.8mA
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q100
Supplier Device Package
4-PQFN (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
LVCMOS, LVTTL
Current - Supply (Disable) (Max)
4.5mA
Voltage - Supply
3.3V