SIT8208AI-GF-28E-77.760000Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
77.76 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 2.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT8208AI-GF-28E-77.760000Y
DigiKey Part Number
SIT8208AI-GF-28E-77.760000Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AI-GF-28E-77.760000Y
Description
MEMS OSC XO 77.7600MHZ LVCMOS LV
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
2.8V
Mfr
Frequency Stability
±10ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
33mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2.7x2.4)
Frequency
Size / Dimension
0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
LVCMOS, LVTTL
Current - Supply (Disable) (Max)
31mA