SIT5503AB-WW-33E0-10.000000X
DigiKey Part Number
1473-SIT5503AB-WW-33E0-10.000000XTR-ND - Tape & Reel (TR)
1473-SIT5503AB-WW-33E0-10.000000XCT-ND - Cut Tape (CT)
1473-SIT5503AB-WW-33E0-10.000000XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5503AB-WW-33E0-10.000000X
Description
1 MHZ 60 MHZ, ELITE X 5 PPB PRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 10-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±5ppb
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Series
Current - Supply (Max)
53mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
10-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
10-CQFN (7x5)
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
51mA
Output
LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
3.3V