SIT5356AE-FQ-33E0-10.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT5356AE-FQ-33E0-10.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5356AE-FQ-33E0-10.000000
Description
MEMS OSC TCXO 10.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 10-SMD, No Lead
Category
Output
LVCMOS
Mfr
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±100ppb
Packaging
Strip
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
10-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
10-CQFN (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.042" (1.06mm)