SIT5001AC-3E-33N0-80.000000Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 499
Datasheet
80 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT5001AC-3E-33N0-80.000000Y
DigiKey Part Number
SIT5001AC-3E-33N0-80.000000Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5001AC-3E-33N0-80.000000Y
Description
MEMS OSC TCXO SMD
Detailed Description
Category
Frequency Stability
±5ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
33mA
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Type
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
3.3V