SIT2020BM-S1-18N-50.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT2020BM-S1-18N-50.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT2020BM-S1-18N-50.000000
Description
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
50 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V SC-74A, SOT-753
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Type
Supplier Device Package
SOT-23-5
Frequency
Size / Dimension
0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Output
LVCMOS, LVTTL
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)