SIT1602AC-12-18E-24.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT1602AC-12-18E-24.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602AC-12-18E-24.000000
Description
MEMS OSC XO 24.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
24 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT1602AC-12-18E-24.000000 Models
Category
Frequency Stability
±25ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
3.9mA
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Supply (Disable) (Max)
3.8mA
Voltage - Supply
1.8V