EFM8BB22F16I-C-QFN28
DigiKey Part Number
336-3642-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM8BB22F16I-C-QFN28
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
CIP-51 8051 Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-QFN (5x5)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
2.25K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 20x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
CIP-51 8051
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
50MHz