EFM32TG11B140F64GQ48-BR
DigiKey Part Number
EFM32TG11B140F64GQ48-BR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32TG11B140F64GQ48-BR
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ Tiny Gecko 1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.8V
Data Converters
A/D 12bit SAR; D/A 12bit
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
48MHz