EFM32G840F128G-E-QFN64R
DigiKey Part Number
EFM32G840F128G-E-QFN64R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32G840F128G-E-QFN64R
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.98V ~ 3.8V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz