WRSC-47R0K-08
DigiKey Part Number
595-WRSC-47R0K-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRSC-47R0K-08
Description
WIRELESS CHARGE COIL 47.0UH 3.0A
Detailed Description
1 Coil, 3 Layer 47µH Wireless Charging Coil Transmitter 500mOhm
EDA/CAD Models
WRSC-47R0K-08 Models
Tolerance
±10%
DC Resistance (DCR)
500mOhm
Series
Q @ Freq
25 @ 125kHz
Current Rating (Amps)
1.5A
Current - Saturation (Isat)
3A
Function
Transmitter
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Type
1 Coil, 3 Layer
Size / Dimension
1.02" Dia x 0.05" H (26.0mm x 1.3mm)
Inductance
47µH